Aktualności

Ostatnie takie pożegnanie

W środę, 19 czerwca pożegnaliśmy nie tylko rok szkolny 2018/19, ale i gimnazjum, gdyż ostatni rocznik tej placówki zakończył właśnie edukację. Nasza szkolna uroczystość utrzymana była w tyleż radosnym- w końcu przecież nadeszły upragnione wakacje, co i nostalgicznym klimacie- wszak już nie usłyszymy o Dwujęzycznym Gimnazjum im. Władysława Kopalińskiego, które zapisało się i w historii miasta, i w pamięci uczniów oraz nauczycieli.

Idących “w świat” Absolwentów pożegnali uczniowie klasy I LO, którzy przygotowali spaghetti western opowiadający o sposobach werbowania niegdysiejszych pierwszoklasistów w szeregi uczniów “Kopala”. Rzecz działa się w saloonie “Pod Trzema Hienami”, a szeryfem tworzącym “grupę wybrańców” był tajemniczy Szla Gore, którego nie sposób nie skojarzyć z wychowawcą III G. Na zakończenie Absolwenci otrzymali pamiątkowe chusty i gwiazdy szeryfa.

Sami Trzecioklasiści przygotowali swego rodzaju mowę pożegnalną dla swojej szkoły. W pięknych słowach podziękowali oni rodzicom i nauczycielom za trud włożony w ich edukację i wychowanie.

Po tych wzruszeniach przyszedł czas na świadectwa, nagrody i gratulacje. Swoje wyróżnienia odebrali między innymi Absolwenci Roku liceum i gimnazjum, zdobywcy nagrody dyrektora, finaliści olimpiad oraz laureaci różnego rodzaju konkursów.

Uroczystość zamknęło przemówienie Pani Dyrektor. Przekazała ona informacje o bardzo wysokich średnich wynikach matur ustnych oraz egzaminu gimnazjalnego. Życząc wszystkim pogodnych i radosnych wakacji, Pani Dyrektor apelowała o rozsądek i zachowanie ostrożności w każdej sytuacji. My również dołączamy do tego apelu.

Udanego wypoczynku!

Czas pracy sekretariatu

Informujemy, że w dniu 21 czerwca (piątek) sekretariat będzie nieczynny. W czasie wakacji sekretariat czynny będzie w budynku przy ul. Nadbrzeżnej 12 w godz. 9.00-13.00.

Komers

Na ten wieczór ósmoklasiści oraz uczniowie gimnazjum czekali od dawna... I wreszcie nadszedł siódmy dzień czerwca, wybiła godzina 19.00, kiedy to pod salą nr 21 zaroiło się od przepięknych dam i eleganckich kawalerów! Tak, proszę Państwa - rozpoczął się pierwszy w historii Dwujęzycznych Szkół im.W.Kopalińskiego komers na zakończenie szkoły podstawowej i gimnazjum. Wszystkich przybyłych przywitała Pani Dyrektor Magdalena Klimczak, życząc niezapomnianych wrażeń i dobrej zabawy aż do północy. Wkrótce potem DJ Łukasz Luszczak przejął stery i...zaczęło się! Feeria kolorowych świateł i dźwięków muzyki porwała wszystkich, a niezwykłe kreacje uczestników ubarwiły jeszcze bardziej ten piątkowy wieczór. Było mnóstwo radości i śmiechu, stoły uginały się pod przepysznym jedzeniem (catering zapewniła firma Peperosso), a fotobudka przyniosła ogrom prześmiesznych fotografii. Nad całością zabawy czuwali wychowawcy klas ósmych oraz inni nauczyciele i nieocenieni rodzice. Po pięciu godzinach wyśmienitej zabawy wybiła północ i - wzorem Kopciuszka - uczestnicy powoli zaczęli opuszczać salę balową. Wspomnienia z tego wieczoru na pewno zapadły w pamięć każdej damy i każdego kawalera, a wspomnień - na szczęście -nie zabierze im nikt. Niech trwają i przynoszą przez długi czas mnóstwo radosnych i wzruszających emocji.

Prezent od Trójki

Z radością informujemy o niezwykłym wyróżnieniu, jakie nas ostatnio spotkało. Słuchając wieczornej audycji w radiowej Trójce poświęconej prezentacji książki “Poland in 100 Words”, nasza polonistka poprosiła autorów programu o jeden egzemplarz dla naszych dwujęzycznych szkół. I stało się- redaktor Katarzyna Borowiecka wysłała nam tę niezwykłą publikację wydaną w języku angielskim a poświęconą polskim słowom, które w sposób szczególny nas, Polaków charakteryzują.

“Quarks, Elephants & Pierogi. Poland in 100 Words”- bo tak brzmi pełny tytuł- to książka autorstwa M. Glińskiego, M. Daviesa i A. Żuławskiego wydana przez portal culture.pl. Autorzy wybrali 100 słów, których historię i znaczenie w ciekawy, czasami zabawny sposób opowiadają. Oprócz tych wymienionych już w tytule znajdziemy tu opowieści o wyrazach takich jak: styczeń, imieniny, żółć czy partykuła no. Wszystko to wydane w nowoczesnej oprawie i - jak już wspomnieliśmy- po angielsku, czyni tę publikację szczególnie wyjątkową.

Bardzo dziękujemy Programowi Trzeciemu Polskiego Radia i portalowi culture.pl za ten niezwykły prezent, który nas wszystkich bardzo ucieszył. Książka ta zajmie szczególne miejsce w naszej biblioteczce.

Projekty gimnazjalne po raz ostatni

W miniony czwartek uczniowie klasy III zaprosili swoich młodszych kolegów z klas VII i VIII na specjalnie przygotowane podsumowanie projektów, jakie zrealizowały poszczególne grupy.

Pierwsza z nich omówiła charytatywną akcję “Słodkie czwartki”. Dziewczyny przez cały rok sprzedawały przygotowane przez uczniów i rodziców ciasta, a zebrane środki przekazały na wsparcie akcji “Polscy chirurdzy w Afryce”, w ramach której lekarze- ochotnicy, wyjeżdżając na Czarny Ląd, przeprowadzają podstawowe zabiegi chirurgiczne, mierząc się niejednokrotnie z różnego rodzaju trudnościami. Jednym z owych lekarzy jest dr Sławomir Kozieł- bielszczanin, który na zaproszenie autorek projektu zaszczycił nas swą obecnością, by opowiedzieć o tym charytatywnym przedsięwzięciu. Nasz gość opowiadał nie tylko o kwestiach czysto medycznych, ale także o codzienności rdzennych mieszkańców, o zasadach rządzących ich życiem, które obcokrajowcy powinni znać oraz udzielił wskazówek wszystkim, którzy chcieliby odwiedzić Afrykę. Nie trzeba dodawać, iż zasłuchana w tę niezwykle ciekawą opowieść wzbogaconą o ciekawostki i anegdoty publiczność nagrodziła Doktora gromkimi brawami. Wszyscy dołączamy do tych braw, dziękując Panu Doktorowi nie tylko za wizytę, ale przede wszystkim za to, co robi w imieniu nas wszystkich dla innych, ukazując tym samym najpiękniejsze oblicze człowieczeństwa.

Druga grupa omówiła projekt zatytułowany “Dzień e-sportu”. Chłopcy podsumowali swoje dokonanie, pokazując filmik z przebiegu zawodów prezentujący poszczególne etapy przedsięwzięcia- od przygotowań (opracowanie pomysłu, przygotowanie stanowisk), przez zmagania (rywalizacja na wielu poziomach), po ogłoszenie zwycięzców.

Autorki projektu “Teatr i taniec uczą nas żyć” przygotowały filmiki z warsztatów teatralnych i tanecznych, jakie były częścią pomysłu. Wyjaśniły również znaczenie tytułu, tłumacząc, iż doskonalone podczas warsztatów umiejętności przekładają się na jakość życia, relacji z innymi, kreatywność w rozwiązywaniu problemów i umiejętność wyrażania własnego zdania. Następnie organizatorzy zaproponowali ochotnikom udział w “egzaminie do szkoły teatralnej”, podczas którego ci mierzyli się z zadanymi im przez komisję improwizacjami
i innymi poleceniami. Zwieńczeniem projektu były wyróżnienia dla zwycięzców konkursu plastycznego.

Na zakończenie tych niezwykłych dwóch godzin zgromadzeni, którzy często wspomagali projekty poprzez swój udział (uczniowie klas młodszych) lub nadzór nad nimi (nauczyciele) mogli wysłuchać brawurowego wykonania tytułowej piosenki z musicalu “Hamilton”. Iga, Szymon, wierzymy, że to nie był ostatni Wasz wspólny występ.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, bez których te projekty na pewno nie byłyby tak wyjątkowe- dla Pana Michała Czaderny, Doktora Sławomira Kozieła, wszystkich zaangażowanych uczniów, rodziców i opiekunów.

Ostatnie projekty za nami. Co przed nami? Na pewno kolejne przedsięwzięcia.